Muzealna pracownia konserwacji
W gorzowskim Spichlerzu powstała Pracownia Konserwacji i Restauracji Obiektów Zabytkowych. Jej koszt to ponad 120 tys. zł, z czego prawie 60 tys. to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pracownia Konserwacji i Restauracji Obiektów Zabytkowych pozwoli muzealnym konserwatorom na miejscu restaurować zbiory, na razie przede wszystkim obrazy i rzeźby polichromowane – mówi konserwator Ewa Ryś-Celmer, kierowniczka działu ochrony zbiorów Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.
Dzięki funduszom ministerialnym, możliwy był zakup sprzętów pozwalających na prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich obiektów malarstwa na podłożu płóciennym i drewnianym oraz rzeźby kamiennej. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa i rozwój pracowni oraz doposażenie jej w następne urządzenia konserwatorskie i badawcze – dodaje dr Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.
W nowo powstałej pracowni znajdują się m.in.: sprzęty laboratoryjne: dygestorium, szafa kwasoodporna na odczynniki, zestaw do wykonywania dokumentacji fotograficznej prac konserwatorskich z możliwością wykonania zdjęć w świetle UV, lampy ze światłem dziennym wykorzystywanym do wykonywania retuszy malarskich i uzupełnianiu ubytków warstwy malarskiej, mikroskop z kamerą oraz parownica do oczyszczania powierzchni obiektów kamiennych.