Nowe urządzenie w pracowni gorzowskiego muzeum

2022-12-19 13:46
Nowy sprzęt w pracowni gorzowskiego muzeum
Autor: Muzeum Lubuskie Nowy sprzęt w pracowni gorzowskiego muzeum

Muzeum Lubuskie w Gorzowie wzbogaciło się o nowy sprzęt do konserwacji obrazów. Specjalistyczne urządzenia pomogą odkrywać tajemnice dzieł sztuki.

Wśród zakupionych sprzętów jest m.in. kauter konserwatorski służący do reperacji lokalnych płótna i lupa binokularna niezbędna przy pracach konserwatorskich i restauratorskich wymagających dużej precyzji i skupienia.

Kauter konserwatorski używany jest do naprawy płótna. Wykonywane są nim zabiegi przy obrazach malowanych na podobraziach płóciennych. Polegają one na uzupełnieniu ubytków, rekonstrukcji wątku i osnowy, czy sklejaniu rozdarć. Do wklejania łatek płótna lub usuwania rozdarć stosowane są spoiwa termoplastyczne, które zgrzewa się kauterem.

Nowe urządzenie w pracowni gorzowskiego muzeum
Autor: Muzeum Lubuskie Nowe urządzenie w pracowni gorzowskiego muzeum

Urządzenie udało się zakupić w ramach pieniędzy pozyskanych z programu rządowego pod nazwą „Wspieranie działań muzealnych 2022”. Muzeum Lubuskie otrzymało na ten cel 44 496 zł dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Całkowita wartość projektu wynosi 83 522,56 zł, w tym 39 026,56 zł to środki, które pochodzą z budżetu Województwa Lubuskiego.