Pierwszy taki przeszczep w Lubuskiem!

2023-02-03 13:34
szpital
Autor: Agnieszka Moskaluk Sławomir Woźniak, pierwszy pacjent po przeszczepie komórek macierzystych w Gorzowie, dziękuje za opiekę prof. Katarzynie Brzeźniakiewicz-Janus

To historyczny moment! 3 lutego gorzowskie Uniwersytecie Centrum Onkologii działające przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie opuścił pierwszy pacjent po udanym przeszczepie komórek macierzystych.

Nic nie wskazywało na to, że Sławomir Woźniak z Barlinka jest poważnie chory. Był aktywny zawodowo, honorowo oddawał też krew. Podczas jednej z wizyt w Centrum Krwiodawstwa, gdzie standardowo bada się krew, okazało się, że ma złe wyniki hemoglobiny. Potem sprawy potoczyły się dość szybko. Żona przekonała pana Sławka, by skonsultował się z lekarzem. W październiku trafił po raz pierwszy do gorzowskiego szpitala, gdzie zdiagnozowano szpiczaka mnogiego.

- Do tej pory medycyna transplantacyjna w Lubuskiem nie istniała – mówi prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, szefowa Uniwersyteckiego Centrum Onkologii działającego przy gorzowskim szpitalu wojewódzkim. – 19 stycznia odbył się w Gorzowie pierwszy w historii przeszczep komórek macierzystych.

Pan Sławek – pozytywnie zmotywowany – przeszedł całą procedurę i 3 lutego mógł opuścić szpital.

- Będę normalnie żył – mówi. – Dziękuję żonie. I personelowi – dodaje.  

Listen to "Pierwszy taki przeszczep" on Spreaker.