Poplarna energia ze słońca. Trwa boom na fotowoltaikę

2023-06-06 22:37
Panele fotowoltaiczne
Autor: pixabay.com

Z roku na rok rośnie zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych. W nowoczesne systemy, które pozwalaj sporo zaoszczędzić oraz mają pozytywny wpływ na nasze środowisko inwestują już nie tylko prywatne firmy czy samorządy, ale coraz częściej i chętniej także zwykli mieszkańcy.

Tegoroczny maj był pierwszym w historii miesiącem, w którym więcej prądu wygenerowała energia słoneczna niż elektrownie węglowe. To zasługa m.in. bardzo dużej ilości dni słonecznych w maju.

Na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym na przykład paneli fotowoltaicznych decydują się m.in. samorządy lokalne. Tak jest chociażby w gminie Santok w Lubuskiem. Dzięki stosowaniu modułów fotowoltaicznych możliwe jest znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Każde 1000 kWh energii pozyskanej z fotowoltaiki oznacza redukcję jego emisji o ponad osiemset kilogramów rocznie. Na takie rozwiązanie postawiły również władze Gorzowa Wielkopolskiego. Pod miastem ma powstać największa miejska farma słoneczna w Polsce położona na obszarze 250 hektarów. 

Na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów lub garaży decyduje się również coraz więcej zwykłych mieszkańców – najczęściej kierując się względami ekonomicznymi. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję warto wcześniej dobrze się zorientować – radzi Marcin Bartold prezes trójmiejskiej firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika jest ekologiczna, ale może być też niebezpieczna. Jeśli już dojdzie do jakiegokolwiek pożaru, to gaszenie takiej instalacji może być niebezpieczne na przykład dla strażaków.

W 2022 roku zainstalowano o 34 proc. więcej modułów niż miało to miejsce w 2021 roku.

Listen to "Poplarna energia ze słońca. Trwa boom na fotowoltaikę" on Spreaker.