Przygotowania do kwalifikacji wojskowej
Na początku lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. W tym roku ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej zostanie poddanych prawie ćwierć miliona młodych osób.
Celem corocznej kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby osób podlegających temu obowiązkowi oraz ochotników zainteresowanych pracą w armii, ale takich, które nie posiadają jeszcze określonej kategorii. Chodzi tu głównie o wyznaczenie osób, które w razie potrzeby będą mogły podjąć się obowiązku obrony państwa.
Z rozporządzenia opublikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa w we wszystkich województwach rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia. W całej Polsce będzie funkcjonowało nieco ponad 390 powiatowych komisji lekarskich, które będą orzekały od około 30 do 35 osób dziennie. Podczas m.in. badania sprawdzana będzie waga, wzrost, słuch, wzrok i postawa ciała.
Osoby, którym komisja lekarska przyzna kategorię A będą miały możliwość wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To z kolei otworzy im drogę do powołania do służby zawodowej lub terytorialnej.
Warto pamiętać, że stawienie się na kwalifikację jest obowiązkowe, a nieobecność trzeba usprawiedliwić. W przeciwnym razie grozi grzywna, doprowadzenie przez policję, a nawet kara pozbawienia wolności.
Listen to "Przygotowania do kwalifikacji wojskowej" on Spreaker.