Ruszył proces wydawania numerów PESEL dla uchodźców

2022-03-16 15:34
Wydawanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy
Autor: Bartłomiej Nowosielski Wydawanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Od dziś w Polsce ruszył proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Wraz z nim nasi goście zza wschodniej granicy mogą także założyć Profil Zaufany.

System rejestracji uchodźców zaczął działać od środy, 16 marca. Od tego dnia obywatele Ukrainy mogą składać wnioski w Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego 4, aby otrzymać indywidualny numer PESEL.

- Numer PESEL to coś stałego, można tę sprawę załatwić w środę, ale można też innego dnia i nic się nie stanie. Numery PESEL będziemy wydawać w systemie ciągłym – powiedział sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski

Do uzyskania numeru PESEL niezbędny jest wypełniony wniosek, dokument potwierdzający tożsamość, bądź oświadczenie w przypadku braku takiego dokumentu, a także zdjęcie spełniające określone wymagania. Jeżeli rodzic, bądź opiekun posiada jakikolwiek dokument dziecka (może być akt urodzenia) wówczas nie ma konieczności przychodzenia z dzieckiem poniżej 12 roku życia. Jeśli nie ma żadnego dokumentu dziecka wówczas trzeba przyjść z dzieckiem niezależnie od jego wieku. Dziecko, które ukończyło 12 lat musi być obecne przy wydaniu nr PESEL, bo pobierane będą odciski palców.

Listen to "Ruszył proces nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy" on Spreaker.