Szpital ma dodatkowe narzędzie do walki z rakiem piersi

2021-09-22 14:50
Rezonans wykryje najmniejszą zmianę w piersi
Autor: fot. Aleksandra Szymańska | WSzW w Gorzowie

Gorzowski szpital zyskał nowoczesną broń do walki z nowotworem piersi. To specjalna cewka do rezonansu magnetycznego, dzięki której możliwe jest zobrazowanie nawet najmniejszych zmian w piersiach.

Nowoczesna cewka do rezonansu magnetycznego kosztowała około 100 tysięcy złotych. To niepozorne, ale niezwykle przydatne urządzenie pozwoli na zobrazowanie nawet najmniejszych zmian w piersiach

- Jego największą zaletą jest czułość i dokładność badania. Czułość urządzenia jest znacznie większa niż przy mammografii – mówi Alicja Pazoła, kierownik zespołu techników w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej w szpitalu.

Badanie rezonansu magnetycznego piersi skierowane jest w szczególności do kobiet przed 45. rokiem życia oraz tych, które ze względu na mały rozmiar biustu nie mogą wykonać mammografii.

Przypomnijmy że, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Długo nie daje objawów bólowych. Prawdopodobnie właśnie dlatego wiele kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno. Badanie piersi, które powinna wykonywać każda kobieta raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu nie zastąpi badania obrazowego.