Terytorialsi złozyli przysięgę wojskową

2023-03-27 13:18
Terytorialsi złozyli przysięgę wojskową
Autor: Lubuski Urząd Wojewódzki Terytorialsi złozyli przysięgę wojskową

60 ochotników złożyło w sobotnie popołudnie na gorzowskim Placu Grunwaldzkim słowa roty przysięgi wojskowej. Mundurowi stali się w ten sposób oficjalnie żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród ochotników są kobiety oraz mężczyźni w różnym wieku. Wszystkich łączy wspólna pasja i chęć służenia ojczyźnie.

- Kolejna ważna uroczystość, kolejna ważna przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest bardzo istotnym elementem modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Te jednostki sprawdzają się doskonale także w województwie lubuskim. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ich wielkie zaangażowanie, poświęcenie, oddanie sprawom służby ludziom potwierdzają, że utworzenie tej formacji było jak najbardziej zasadne. Jesteście Państwo do dyspozycji w każdej sytuacji, kiedy trzeba nieść pomoc ludziom. Wasze zaangażowanie jest nieocenione. Cieszę się, że kolejni Lubuszanie wstępują w szeregi wojska - powiedział wojewoda lubuski, Władysław Dajczak.

Teraz nowych terytorialsów czeka trzyletnie szkolenie. Co miesiąc, na dwa dni, żołnierze mają obowiązek stawić się na tak zwane szkolenie rotacyjne, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności.Wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu i uzbrojenia lubuskich jednostek wojskowych, pojawili się także żołnierze wojsk amerykańskich, na co dzień stacjonujący w Skwierzynie. Na Placu Grunwaldzkim rozstawiły się stoiska promocyjne służb mundurowych zaprzyjaźnionych z terytorialsami.