Wilhelm Pluta - człowiek, który został biskupem

2023-01-20 9:51
bp Wilhelm Pluta
Autor: Kuria Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska rozpoczyna dziś obchody 37. rocznicy tragicznej śmierci Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty oraz 65-lecie jego nominacji biskupiej i jego przybycia do Gorzowa.

Dziś w Instytucie bp. Wilhelma Pluty zainaugurowano cykl wykładów „Wilhelm Pluta – człowiek, który został biskupem”.

„O życiu zwyczajnym i niezwyczajnym sługi bożego” o godz. 11.00 opowie bp. Paweł Socha. W kolejnych miesiącach o życiu i posłudze biskupa opowie m.in. ks. dr Dariusz Gronowski i ks. dr Mariusz Dutka.

Wilhelm Pluta był pierwszym biskupem nowo utworzonej przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej. Zostanie zapamiętany nie tylko jako znakomity administrator, ale przede wszystkim jako człowiek modlitwy, dialogu i pojednania.

Biskup Wilhelm Pluta 22 stycznia 1986 r. zginał w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 37. rocznica jego śmierci przypada na niedzielę. Tego dnia o 12.00 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył rocznicowej mszy św. odprawianej w katedrze gorzowskiej. Homilię - poświęconą nauczaniu bp. Pluty o Kościele - wygłosi bp Adrian Put.

Tego samego dnia podczas mszy św. we wszystkich parafiach rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty zostanie wspomniana poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o beatyfikację sługi Bożego, natomiast przed końcowym błogosławieństwem duszpasterze odmówią wraz z wiernymi specjalną modlitwę w tej samej intencji oraz przypomną o potrzebie informowania kurii diecezjalnej o łaskach otrzymanym za przyczyną bp. Pluty.

Warto też dodać, że 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.