Wirus groźny dla maluchów

2021-10-15 11:10
Wirus groźny dla maluchów
Autor: WSzW w Gorzowie Coraz więcej dzieci zakażonych wirusem RSV trafia na gorzowską pediatrię - mówi dr Tomasz Szatkowski, kierownik oddziału dziecięcego z pododdziałem neurologicznym

Uwaga rodzice! RSV atakuje! Wirus niegroźny dla starszych dzieci, u niemowląt może zakończyć się hospitalizacją.

Uwaga rodzice! Wirus RSV atakuje! Niegroźny dla starszych dzieci, u niemowląt może zakończyć się hospitalizacją.

Objawem zakażenia wirusem RSV jest kaszel i katar. U młodszych dzieci kaszel szybko przyjmuje formę duszącą. Zakażenie tego typu wirusem może prowadzić u najmłodszych dzieci do wielu powikłań, w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mięśnia sercowego.

RSV to wirus, który jest obecny w naszym życiu od dawna. Przenoszony jest drogą kropelkową i jego aktywność nasila się w okresie wiosennym i jesiennym. Ostatnio jednak lekarze wykrywają jego obecność u coraz młodszych dzieci. Alarmują też, że coraz więcej z nich wymaga leczenia szpitalnego. Jak przyznaje pediatra, dr Tomasz Szatkowski, oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego w Gorzowie  przeżywa prawdziwe oblężenie.

Niemowlęta i wcześniaki przechodzą kontakt z wirusem znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie. U niektórych z nich konieczne jest zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora. Czasem też konieczne jest przetransportowanie chorych do placówek o wyższej referencyjności.

- Apelujemy do rodziców, aby nie wysyłali dzieci z objawami infekcji do przedszkola czy żłobka – mówi Tomasz Szatkowski. - W tym okresie warto też bacznie się przyglądać kontaktom starszego rodzeństwa z niemowlakiem, a  w razie pojawienia się kataru czy kaszlu, odizolować dzieci od siebie.

Źródło: Wirus groźny dla maluchów