Wsparcie finansowe dla gorzowskiej akademii

2023-02-23 14:51
Wsparcie dla AJP
Autor: www.lubuskie.pl 800 tys. zł dla gorzowskiej uczelni

Zarząd województwa lubuskiego wesprze finansowo Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Z budżetu naszego województwa trafi dodatkowe 800 tysięcy złotych na wsparcie kierunku pielęgniarstwo.

Inicjatywa uruchomienia w gorzowskiej akademii kierunku pielęgniarstwo pojawiła się niemal cztery lata temu. Od początku w jego utworzenie był zaangażowany samorząd województwa lubuskiego. Teraz uczelnia otrzymała z budżetu województwa 800 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na wynagrodzenie m.in. pracowników akademickich oraz zakup niezbędnego wyposażenia.

Współpracujemy w zakresie utworzenia, a teraz również prowadzenia kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Podpiszemy umowę na 800 tys. złotych – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

W tym roku mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci. W sumie będzie to grupa około czterdziestu wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy – mówi rektor akademii, profesor Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Zaczynaliśmy od zera, nie mając nawet ani jednego łóżka do ćwiczeń. Pierwszą dotację, którą otrzymaliśmy, przeznaczyliśmy w pełni na wyposażenie. Kolejne transze pomocy przeznaczone są na płace i na doraźne zakupy. Gdyby nie pomoc władz województwa, urzędu marszałkowskiego, samorządu województwa, byłoby nam bardzo trudno. Na dziś mamy w pełni wyposażone sale ćwiczeniowe, korzystamy z sal w szpitalu wojewódzkim, też przy życzliwości władz województwa i zarządu szpitala – mówiła prof. Skorupska-Raczyńska.

Ogółem na trzech rocznikach pielęgniarstwa w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie studiuje 120 osób,  a na ratownictwie medycznym ponad 70.

Listen to "Są pieniądze na rozwój pielęgniarstwa w gorzowskiej uczelni" on Spreaker.