Wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego w gorzowskim muzeum

2023-02-10 11:54
Wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego
Autor: Muzeum Lubuskie Wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego

Muzeum Lubuskie zaprasza na wystawę fotografii Bogdana Dziworskiego. Jego zdjęcia należą do kanonu polskiej fotografii powojennej.

Wystawa Bogdana Dziworskiego „f/5.6“ w gorzowskim Spichlerzu, to przegląd zdjęć wybitnego filmowca i fotografa, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Wszystkie czarno-białe prace, klasyczne w formie i treści wyrazu przedstawiają̨ złapane i zapisane na błonie fotograficznej chwile z życia zwykłych ludzi. Robione trochę̨ jakby przy okazji, przez wiele lat były „trzymane w szafie”. I choć́ pierwszy album pt. „My View” ukazał się̨ w 1981 r. w Wiedniu, większość́ zdjęć́ Dziworskiego ujrzało światło dzienne dopiero w latach 90.

Bogdan Dziworski -  urodzony w Krynicy w 1941 roku, wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 roku ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom otrzymał w 1967 roku.  W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Autor wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych. Nigdy nie traktował fotografii jako profesji i choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica, twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego zdjęć jest przesiąknięta duchem  polskiej szkoły filmowej.

Wystawa czynna będzie do 2 kwietnia 2023.