10-latek z Grand Prix Festiwalu Kolęd

2022-01-18 15:08
Konkurs kolęd
Autor: bedzin.pl

Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie zdobył 10-letni solista Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim. Koncert Galowy wieńczący kolejną edycję największego przeglądu kolęd w Europie odbył się w niedzielę.

Dziesięciolatek zachwycił komisję niesamowitym głosem i jako drugi solista w historii festiwalu sięgnął po najwyższą nagrodę, która poza splendorem ma też konkretny wymiar materialny – to 10.000 zł ufundowane przez Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Łączna pula nagród przyznawanych w poszczególnych kategoriach wyniosła w tym roku rekordowe 100.000 zł.

Jestem przeszczęśliwy. Na początku myślałem, że nie mam szans, bo tak wiele tu talentów. To jest naprawdę bardzo duże wyróżnienie – mówił Filip Płażalski.

Na Koncercie Galowym, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, można było usłyszeć pełną paletę festiwalowych barw – wykonawców reprezentujących różne style muzyczne i kategorie wiekowe oraz śpiewających zróżnicowany repertuar – kolędy dawne i współczesne rockowe aranżacje, opracowania ludowe, pastorałki tradycyjne i autorskie. Całości dopełniły opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach związanych z dekoracją choinki.

Łącznie do prowadzonych w grudniu w Polsce, na Litwie, Ukrainie i Białorusi festiwalowych eliminacji zgłosiło się blisko tysiąc wykonawców. Do Będzina na przesłuchania finałowe awansowało 151 najlepszych, których od czwartku do soboty festiwalowe jury przesłuchiwało w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Także tam, z udziałem tłumnie przybyłej publiczności, odbyły się koncerty inauguracyjny i galowy.

Mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej ludzi przybędzie na to będzińskie kolędowanie. Już dziś zobowiązujemy się dbać o najwyższy poziom i kontynuować to wielkie dzieło jednoczące co roku kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi rzecznik Festiwalu Jarosław Ciszek.

Źródło: KAI