10 września beatyfikacja rodziny Ulmów

2023-02-14 17:25
Rodzina Ulmów
Autor: IPN(Rzeszów)

Beatyfikacja Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września w Markowej – poinformowała archidiecezja przemyska. Za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej, rodzina została zamordowana przez Niemców. Papieskim wysłannikiem na wrześniową uroczystość będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas wojny, Józef i Wiktoria Ulmowie w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali dwie rodziny Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym po donosie i 24 marca 1944 r. zamordowali Żydów, Ulmów i sześcioro ich dzieci. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży. W 1995 r. ona i jej mąż Józef zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

17 grudnia ubiegłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Beatyfikowane zostanie małżeństwo Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz dziecko nienarodzone, które miało przyjść na świat wiosną 1944 roku. Historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, którego babcia była siostrą Wiktorii, przypomniał we wpisie na Facebooku, że poród rozpoczął się podczas zbrodni lub po wrzuceniu ciała kobiety do dołu. „Uznano, że chrzest nastąpił, ale nie z wody lecz z krwi" – zaznacza dr Szpytma.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. dr Witold Burda zwraca uwagę, że w teologii od dawna istnieje przekonanie, że w przypadku osób będących na przykład na drodze przygotowania do chrztu, pragnących go przyjąć, ale ponoszących śmierć za wiarę w Chrystusa, uznaje się, że owoce tego męczeństwa przynoszą takie same owoce jak przyjęcie sakramentu chrztu, jak przyjęcie łaski wiary. Ks. Burda przypomina też o konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes", gdzie stwierdzono, że człowiek jest jedynym stworzeniem, którego Bóg chciał dla Niego samego. „Można spotkać też to piękne określenie, że człowiek jest koroną stworzenia, jakie wyszło z rąk Pana Boga. I to obejmuje wszystkie etapy ludzkiego życia – i ten prenatalny, i ten postnatalny" – zauważa duchowny.

W 2016 roku w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Episkopatu z przewodniczącym abp Stanisławem Gądeckim. Od 24 marca 2018 roku – w rocznicę bestialskiej śmierci Ulmów ­– obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Źródło:ekai