106 tys. zł na pomoc migrantom zebrała archidiecezja krakowska

Wpływy ze zbiórki pod kościołami, zorganizowanej w parafiach 21 listopada w odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, zostały przekazane Caritas Polska. Na kontynuację i rozwój działalności pomocowej dla migrantów i uchodźców zebrano 106 tys. zł.
Namioty Nadziei stanowiące zaplecze dla organizacji pomocowych i mieszkańców terenów przygranicznych, którzy pomagają napotkanym migrantom i wsparcie społeczności lokalnych – to odpowiedzi Caritas w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Organizacja kontynuuje też długofalową pomoc dla cudzoziemców przebywających w ośrodkach i tych, którzy już przeszli procedury azylowe.
Namioty Nadziei stanęły w Podlipkach w gminie Krynki oraz w Białowieży. Organizacje pomocowe działające w rejonie przygranicznym, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości udzielający pomocy migrantom i funkcjonariusze służb mundurowych, mogą pobierać stamtąd m.in. śpiwory, koce, kurtki, buty, termosy, żywność i artykuły higieniczne. Są to rzeczy, których potrzebują osoby przebywające przez wiele dni poza domem, w trudnym terenie i niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Cały czas dostępne są również pakiety Helps Pack, na które składa się plecak z wodą, ogrzewaczem do rąk, batonami energetycznymi, suchym prowiantem, kocem termicznym.
Poza pomocą w rejonie przygranicznym Caritas kontynuuje działania adresowane do cudzoziemców przebywających w otwartych i strzeżonych ośrodkach oraz do tych, którzy po zakończeniu procedur administracyjnych rozpoczynają nowe życie w naszym kraju. Chodzi m.in. o dostarczanie do ośrodków żywności, odzieży, artykułów higienicznych czy zabawek dla dzieci.
Dostawy organizują zarówno Caritas Polska, jak i Caritas diecezjalne działające na terenach, gdzie zlokalizowane są ośrodki i inne placówki (archidiecezje białostocka, przemyska i warmińska; diecezje siedlecka, drohiczyńska, ełcka i zielonogórsko-gorzowska), pomaga także Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Szczegółowe informacje o udzielonej dotychczas pomocy są dostępne na stronie caritas.pl/migranci.
Źródło: Caritas Archidiecezji Krakowskiej