11-12 października- 393. Zebranie Konferencji Episkopatu Polski

2022-10-03 13:29
Zebranie KEP
Autor: BP KEP

Temat przewodni Zebrania Plenarnego w Kamieniu Śląskim związany jest z kolejnym etapem Synodu biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Gościem specjalnym będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu – przekazał bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Bp Miziński wyjaśnił, że zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła faza kontynentalna. „Wierzymy, że kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych – zaznaczył. To spotkanie poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu. „Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak robił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej Synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu, nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską.

Odnosząc się do tematu synodalności, bp Miziński podkreślił, że – zgodnie z tym, co przypomina papież Franciszek – przynależy ona do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni. „Chodzi o to, aby mistyczne Ciało Chrystusa i różne członki, z różnymi powołaniami i różnymi stopniami odpowiedzialności, współpracowały jako jeden organizm, który sprawia, że Kościół jest żywy i daje świadectwo obecności Boga, który jest miłością pośród nas” – powiedział.

Kolejnym zagadnieniem biskupów będzie m.in. pomoc uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki” – dodał bp Miziński. Z kolei tematyką misji podzieli się z biskupami bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Zebraniu towarzyszyć będą przeżycia liturgiczne. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. celebrowana przez biskupów w Sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Źródło: BP KEP