11 marca ingres biskupa nominata Sławomira Odera

2023-03-07 10:45
Bp Sławomir Oder
Autor: BP KEP/ Fot. Tomasz Gołąb

Uroczystości sakry biskupiej oraz ingres biskupa nominata Sławomira Odera odbędą się w sobotę 11 marca o godzinie 12:00 w katedrze gliwickiej. Ks. Oder został ogłoszony biskupem 28 stycznia.

Mianowany przez papieża Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Uroczystości sakry i ingresu poprzedzi modlitewne czuwanie organizowane w piątek 10 marca, w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach. Zaproszeni są wszyscy diecezjanie, w szczególności młodzież i przedstawiciele ruchów oraz stowarzyszeń. Będzie to okazja „do wspólnej modlitwy wraz z Biskupem Nominatem, w duchu jedności powierzając jego posługę w diecezji gliwickiej Bożej Opatrzności” – czytamy w komunikacie. Czuwanie potrwa od 19:30 do 21:00.

Biskup Nominat skierował specjalny list do wiernych diecezji gliwickiej, w którym pragnął przekazać „braterski znak pokoju” i zaprosić do współpracy dla dobra diecezji. „Moje wezwanie biskupie +quod dixerit facite+ – +cokolwiek powie czyńcie+ jest nawiązaniem do słów Maryi wypowiedzianych w Kanie Galilejskiej. Przyjęcie ich przez posługujących na uczcie weselnej pozwoliło Chrystusowi dokonać cudu przemiany wody w wino. Niechaj będą one dla każdego z nas zachętą i przynagleniem do podjęcia się współpracy dla dobra wszystkich” – napisał Biskup Nominat.

Poprosił także wiernych o modlitwę w swojej intencji. „Staję dzisiaj przed Wami, umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry, świadomy wielkiego zaufania, jakim Bóg mnie obdarowuje. W moje ludzkie słabe ręce oddaje to, co najpiękniejsze i najcenniejsze – Oblubienicę Swojego Syna, Kościół Chrystusowy, dlatego Wy dzisiaj stajecie się moją duchową rodziną” – podkreślił.

Źródło: BP KEP