13-14 marca Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

2023-03-03 13:49
394 Zebranie KEP
Autor: BP KEP

Etap kontynentalny Synodu o synodalności będzie głównym tematem 394. Zebrania Plenarnego KEP. To odbędzie się w dniach 13-14 marca w Warszawie.

„Podczas Zebrania abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Adrian Galbas, koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, złożą biskupom relację z kontynentalnego zgromadzenia synodalnego. To odbyło się w dniach 5-12 lutego w Pradze” – przypomniał rzecznik KEP Leszek Gęsiak.

Jak zaznaczył, biskupi będą również dyskutować nad syntezą krajową procesu synodalnego. „To bardzo ciekawy i bogaty dokument, który może być inspiracją duszpasterską dla poszczególnych diecezji w Polsce, dlatego warto nad nim dyskutować. Został także przesłany do Sekretariatu Synodu w Rzymie i stanowił punkt odniesienia dla polskiej delegacji podczas zgromadzenia w Pradze. Biskupi będę mogli zatem spojrzeć na tę syntezę w perspektywie przedstawionych tam różnych syntez krajowych, które powstały w krajach o często odmiennych od naszego, środowiskach religijno-kulturowych” – przyznał ks. Gęsiak.

Kolejnym ważnym tematem będzie beatyfikacja Rodziny Ulmów. Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przedstawi plan przygotowań do uroczystości zaplanowanej 10 września w Markowej, na terenie archidiecezji przemyskiej, czyli tam, gdzie doszło do męczeńskiej śmierci Ulmów.

394. Zebranie Plenarne KEP połączone będzie z obchodami 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. „13 marca po południu biskupi udadzą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie będą celebrować Mszę św. z okazji 10-lecia pontyfikatu Ojca Świętego. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio” – zaznaczył ks. Gęsiak.

Źródło: BP KEP