13 września Franciszek rozpocznie wizytę w Kazachstanie. Poznaj plan papieskiej podróży

2022-09-08 11:14
Papież Franciszek pozdrowił Polaków! Wspomniał o Światowym Spotkaniu Rodzin
Autor: episkopat.pl Papież Franciszek pozdrowił Polaków! Wspomniał o Światowym Spotkaniu Rodzin

Papieska wizyta odbędzie się pod hasłem „Posłańcy pokoju i jedności”. Ojciec Święty będzie przebywał w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Będzie to jego 38. podróż zagraniczna i ograniczy się tylko do stolicy kraju – Nur-Sułtanu. Papież weźmie udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii, na który ma przybyć blisko sto delegacji z 60 państw.

Franciszek spotka się też z miejscowymi katolikami – „małym Kościołem na stepie”. 21 lat temu Jan Paweł II podczas pobytu w Kazachstanie określił go jako „kraj męczenników i wierzących, kraj deportowanych i bohaterów, kraj intelektualistów i artystów”.

Po wylądowaniu w stolicy, we wtorek 13 września, papież złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi kraju Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi oraz wygłosi przemówienie na spotkaniu z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym. Dzień później, podczas chwili cichej modlitwy spotka się z przywódcami religijnymi i przemówi do nich na otwarciu Kongresu oraz sesji plenarnej. Zaplanowano kilka prywatnych spotkań z przywódcami religijnymi. Po południu papież odprawi mszę w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji kazachskich katolików.

W czwartek, 15 września Ojciec Święty spotka się z jezuitami, będzie przemawiał do biskupów, księży, osób zakonnych, duszpasterzy i seminarzystów w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Poświęci tam m. in. ikonę-tryptyk, przedstawiający Matkę Bożą o twarzy Kazaszki z Dzieciątkiem podobnym do Matki. To ikona Matki Wielkiego Stepu, przeznaczona dla sanktuarium narodowego w Oziornoje, gdzie jest czczona jako Królowa Pokoju.

Potem Franciszek wygłosi kolejne przemówienie na zakończenie Kongresu, podczas którego odczytana zostanie deklaracja końcowa wydarzenia. Po południu tego samego dnia odleci do Rzymu.Logo papieskiej pielgrzymki ukazuje gołębia z gałązką oliwną. Jego skrzydła tworzą dwie złączone dłonie, które symbolizują ręce posłańców pokoju i jedności. Serce, wewnątrz skrzydeł symbolizuje miłość – owoc wzajemnego zrozumienia, współpracy i dialogu. Stylizowana gałązka oliwna utrzymana jest w ornamentyce typowej dla Kazachstanu. W tle znajduje się szanyrak – element konstrukcyjny górnej części jurty, na którym opiera się jej część odpowiadająca dachowi, wewnątrz umieszczono żółty krzyż. Użyte kolory: jasnoniebieski i żółty są takie same jak na kazachskiej fladze, a żółty i biały to barwy flagi Watykanu. Zieleń gałązki symbolizuje nadzieję.

Na spotkanie z papieżem wybierają się katolicy z Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i innych sąsiednich krajów. Przybędzie delegacja episkopatu białoruskiego z jego przewodniczącym bp Olegiem Butkiewiczem na czele oraz liczna grupa pielgrzymów z Rosji.

Źródło:ekai