15 maja 2022 r. kanonizacja Karola de Foucauld

2021-11-09 13:02
Karol de Foucauld
Autor: wikimedia commons

Papież Franciszek zdecydował o kanonizowaniu kapłana oraz sześciu innych, osób 3 maja tego roku. Z powodu pandemii koronawirusa nie podał wtedy daty uroczystości. Dziś Watykan poinformował, że zostaną ogłoszeni świętymi 15 maja 2022 roku.

Wśród błogosławionych są: Łazarz Devasahayam Pillai, męczennik z Indii, Cezary de Bus z Francji, założyciel zgromadzenia Ojców Doktryny Chrześcijańskiej, Alojzy Maria Palazzolo z Włoch, założyciel Instytutu Sióstr Ubogich, zwanego Instytutem Palazzolo, Justyn Maria Russolillo z Włoch, założyciel Stowarzyszenia Bożych Powołań i Zgromadzenia Sióstr Bożych Powołań, Karol de Foucauld z Francji, eremita na Saharze w Algierii, Maria Franciszka od Jezusa - Anna Maria Rubatto z Włoch, założycielka Sióstr Tercjarek Kapucynek z Loano, Maria Dominika Mantovani z Włoch, współzałożycielka i pierwsza przełożona generalna Instytutu Małych Sióstr Świętej Rodziny.

Z grona przyszłych świętych, w Polsce najbardziej znany jest bł. Karol de Foucauld - kapłan, misjonarz, który pracował wśród muzułmanów. Zginął 1 grudnia 1916 roku w Tamanrasset w Algierii. Karol nie założył żadnego zgromadzenia, nie udało mu się znaleźć naśladowców swojej drogi, żył i umarł samotnie. Dopiero kilkanaście lat po jego śmierci grupa kleryków i kapłanów wyruszyła na Saharę, aby prowadzić życie według reguły napisanej przez Karola. Powstały zgromadzenia Małych Braci i Małych Sióstr Jezusa.

Źróło:ekai