16 lipca Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. Dowiedz się, gdzie w Warszawie można przyjąć szkaplerz

2022-07-14 12:54
Szkaplerz
Autor: Anamix/wikimedia commons

Szkaplerz uznawany jest za najbardziej skuteczny znak, który chroni przed atakami diabła i pomaga przejść przez najtrudniejsze sytuacje życiowe. Kto go raz przyjmie, nosi go codziennie do końca życia. 16 lipca obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. Tego dnia najwięcej osób przyjmuje brązowy szkaplerz. Posłuchajcie, gdzie można zrobić to w Warszawie.

Szkaplerz to dwa płótna, które Matka Boża nakazała nosić Szymonowi Stockowi w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku. Podobno Karmelita modlił się wtedy przez wiele godzin i prosił Maryję, żeby uchroniła zakon przed likwidacją. Jego prośba została wysłuchana. Matka Boża objawiając się i przekazując św. Szymonowi szkaplerz, dała również obietnice: „To będzie przywilejem dla Ciebie i wszystkich karmelitów- kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego”. Szkaplerz stał się znakiem szczególnej opieki Matki Bożej nad Zakonem Karmelitańskim. Dzisiaj pojawia się nie tylko u karmelitów, ale i w stroju innych zgromadzeń zakonnych.

Na pamiątkę objawień Szymona Stocka,16 lipca obchodzona jest Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. W zakonie karmelitańskim ten dzień nazywany jest także „Świętem Szaty”. To szczególny dzień w kalendarzu wszystkich osób, które przyjęły szkaplerz, ale także okazja dla tych, którzy dopiero to zrobią. W Warszawie brązowy szkaplerz będzie można przyjąć w kaplicy przy ul. Racławickiej 31, podczas Mszy św. o: 6.30, 8.00, 10.00 i 18 (uroczysta suma) oraz w każdym innym dniu.

W karmelitańskim kościele Świętej Trójcy na Solcu (ul. Solec 61) szkaplerz można przyjąć jeszcze przed Uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Codziennie o godzinie 18 odmawiana jest tam nowenna, podczas której można to zrobić. 16 lipca- także po Mszach św. o godz. 7, 8 oraz 18 (uroczysta suma). Po tych dniach, w kościele nałożenie szkaplerza odbywa się w każdą środę po mszy św. o godzinie 18.00.

W warszawskiej kaplicy sióstr karmelitanek przy ul. Wolskiej 27/29, liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, poprzedzi triduum. Do 15 lipca, szkaplerz w tym miejscu będzie można przyjąć podczas mszy św. o godzinie 18.00. Natomiast w dniu uroczystości- po mszach św. o 7.30 i 18. W ciągu roku szkaplerz można nałożyć po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Źródło:stacja7