16 listopada rusza kampania "Red Week"

2022-11-04 19:21
RedWeek
Autor: pkwp.org

W ramach międzynarodowej kampanii #RedWeek, w dniach 16-23 listopada, na całym świecie setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych zostanie podświetlonych czerwonym światłem. Chodzi o pogłębienie świadomości na temat prześladowania chrześcijan i kwestii wolności religijnej.

W tym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaleca, aby ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące oszczędzania energii, kościoły utrzymywały czerwone oświetlenie tylko przez krótki czas lub zastąpiły je biciem dzwonów. Budynki są podświetlane, by przypomnieć o trudnej sytuacji prześladowanych chrześcijan i braku wolności religijnej w wielu krajach świata.

Międzynarodowa kampania #RedWeek rozpocznie się w środę 16 listopada od oficjalnego zaprezentowania publikacji „Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan represjonowanych z powodu wiary 2020-22”, w Pałacu Westminster w Londynie. To uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie. W kolejnych tygodniach będzie prezentowany w innych krajach.

Tego samego dnia, w kościele św. Karola w Wiedniu zostanie odprawiona msza św. „W Austrii swój udział w Red Week potwierdziły 94 kościoły – albo poprzez oświetlenie na czerwono, albo poprzez akcje modlitewne” – przekazano w komunikacie. Z kolei PKWP w Kolumbii zaprosiło do Bogoty i Medellin siostrę Glorię Narvaez, aby podzieliła się swoim doświadczeniem. Zakonnica przez pięć lat była więziona przez islamskich terrorystów w Mali.

Chociaż wydarzenia i akcje będą się odbywać przez cały miesiąc, wiele wieczorów modlitewnych ze świadectwem chrześcijan zaplanowano w różnych miejscach świata, w środę 23 listopada, w #RedWednesday (Czerwona Środa). W Australii podświetlonych zostanie dziesięć katedr, a w katedrze w Canberze zaplanowano wydarzenie modlitewne Noc Świadków (Night of Witness).

W Polsce oświetlona zostanie wieża sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. 21 listopada, podczas Apelu Jasnogórskiego, wierni będą modlić się za prześladowanych za wiarę. Tego samego dnia zaprezentowany zostanie raport „Prześladowani i zapomniani?”. Podświetlone będą także inne kościoły w kraju, m.in. w Krakowie i Poznaniu.

Wielka Brytania przygotowała inicjatywę „Taste of Home” (Smak Domu). Ludzie będą się dzielić tradycyjnym posiłkiem jednego z krajów, w których chrześcijanie są prześladowani. Odbędzie się modlitwa i zbiórka na wsparcie uchodźców.

W stu francuskich kościołach zabrzmią dzwony, a w College des Bernardins w Paryżu odbędzie się dyskusja przy okrągłym stole, po której 23 listopada na Montmartre zaplanowano wieczorne czuwanie modlitewne ze świadectwem arcybiskupa Ndagoso z Kaduny w Nigerii.

W czeskiej Pradze, 23 listopada odbędzie się konferencja „Prześladowani za wiarę… co możemy zrobić?”, modlitwa żydowsko-chrześcijańska, procesja i koncert charytatywny. Podświetlone będą budynki sakralne, parlament i ministerstwo spraw zagranicznych. W różnych miastach nad Dunajem- także  kościoły, szkoły i budynki administracyjne.

Niemiecka PKWP zaprosiła gości z Iraku, Nigerii i Pakistanu, którzy dadzą świadectwo między innymi w katedrach w Ratyzbonie, Moguncji i Augsburgu. Swój udział w #RedWeek potwierdziło w sumie 60 niemieckich parafii.

#RedWeek swoimi korzeniami sięga 2015 r., kiedy to lokalne biuro PKWP w Brazylii podświetliło na czerwono statuę Chrystusa Odkupiciela, by w ten sposób zwrócić uwagę na prześladowanych chrześcijan w Iraku. Zainspirowane tą samą ideą włoskie biuro PKWP (ACN Italy) podświetliło w kwietniu 2016 roku fontannę di Trevi.

Źródło:ekai