18 października 21 rocznica śmierci bp Jana Chrapka

2022-10-17 14:09
Bp Jan Chrapek
Autor: Ks. Stanisław Piekielnik/ Diecezja Radomska

We wtorek przypada 21. rocznica tragicznej śmierci bp Jana Chrapka. W radomskiej katedrze odbędzie się Msza św. w intencji tragicznie zmarłego drugiego ordynariusza radomskiego. Eucharystii o godzinie 18.00 będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Po liturgii wręczona zostanie statuetka „Viventi Caritate”.

Wyróżnienie przyznawane jest osobom, ruchom i instytucjom, które są aktywne charytatywnie, społecznie, czy kulturalnie i w ten sposób wypełniają ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem. Wielokrotnie mówił o tym w czasie posługi duszpasterskiej bp Chrapek. Dlatego też nagrodę otrzymują osoby i instytucje, które – zdaniem kapituły – kierują się na jego wzór, pasją wiary i wynikającą z niej chęcią służenia bliźnim. Sekretarzem Funduszu Biskupa Jana Chrapka jest Wojciech Dąbrowski. - Nagroda, którą jutro przyznamy jest wyrazem pamięci o posłudze biskupa i dziełach, które powstały w diecezji radomskiej - powiedział Dąbrowski.

Fundusz działa w ramach Caritas Diecezji Radomskiej. W ostatnich latach laureatami wyróżnienia byli: Fundacja „Polish Orphans Charity”, siostry dominikanki z Broniszewic, Rycerze Kolumba w Polsce, lekarz Lucyna Wiśniewska, Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu, Halina Marciniak – założycielki i twórcy koncepcji działania Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu, Krystyna Bielawska, działaczka społeczna z Przysuchy, ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej k. Żywca, ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, Jerzy Iwański i siostra Urszula Krajewska – od lat pracujący z dziećmi w radomskich placówkach środowiskowych, Kazimierz Napieraj – emerytowany lekarz, społecznik i opiekun młodzieży, poseł Robert Telus, Janina Dłuska – oddana dzieciom radomska społeczniczka oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Nagrody honorowe otrzymali m.in.: papież Benedykt XVI i robotnicy Radomskiego Czerwca’76.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. W latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.

Źródło:ekai