24 lipca- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2022-07-20 19:32
Seniorzy
Autor: Shutterstock

W niedzielę, 24 lipca, obchodzony będzie ustanowiony przez papieża- Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji w Polsce odbędą się koncerty, festyny międzypokoleniowe, Msze św. i modlitwy w intencji seniorów.

Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie zaprasza na uroczystą Mszę św. z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Bab. Potem odbędzie się spotkanie integracyjne w Domu Akcji Katolickiej. Dzień Dziadków odbędzie się też w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W programie: jego zwiedzanie, oglądanie apartamentów papieskich i muzeum, różaniec w intencji dzieci, w południe Msza św. w bazylice ze specjalnym błogosławieństwem dla osób starszych oraz popołudniu na placu przed dzwonnicą naprzeciw domu pielgrzyma „Betlejem” – śpiewane życzenia, festiwal ciasta i prezentacje klubów seniora.

Na obchody zapraszają pallotyni z Kietrza i Ruch Szensztacki w Polsce. W programie Eucharystia w intencji dziadków i osób starszych w kościele pw. św. Tomasza Apostoła i nieszpory maryjne w kaplicy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej połączone z uczczeniem relikwii bł. Richarda Henkesa. O 17.45 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie” i otwarcie Międzypokoleniowego Festynu Rodzinnego w amfiteatrze przy probostwie w Kietrzu. Z kolei wieczorem występ Zespołu Regionalnego „Maszkety” i losowanie niespodzianek. II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych odbędzie się także w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Sprawowana będzie Msza św. w intencji seniorów pod przewodnictwem bp Jana Wątroby, poprzedzona wykładem „W rodzinnym domu wszystko się zaczyna…”. Odbędzie się też koncert okolicznościowy „Kocham Polskę” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony w ubiegłym roku przez papieża Franciszka. Jest obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa – jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. Hasłem są słowa „Wydadzą owoc nawet i w starości (Ps 92, 15)”.

Katolicy na całym świecie, którzy chcą tego dnia włączyć się w modlitwę Kościoła powszechnego w intencji osób starszych, zaproszeni są do organizowania wspólnych nabożeństw w swoich parafiach i wspólnotach, a także do odwiedzania seniorów – za co tego dnia można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.W Bazylice św. Piotra, liturgii tego dnia będzie przewodniczył papieski delegat kard. Angelo de Donatis, który zastąpi Ojca Świętego, odwiedzającego w tych dniach Kanadę.

Źródło:ekai