24 maja Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

2024-05-20 19:34
Dzień Modlitwy Chiny
Autor: Fot: Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

Doroczny dzień szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach ustanowił papież Benedykt XVI w 2007 roku w „Liście do chińskich katolików”. „Kościół katolicki, który jest w Chinach, ma misję nie polegającą na zmianie struktur lub administracji państwa, ale na głoszeniu ludziom Chrystusa, Zbawiciela świata. (…) Nie może też jednak i nie powinien pozostawać na marginesie w walce o sprawiedliwość. Musi włączyć się w nią przez argumentację rozumową i obudzić siły duchowe, bez których sprawiedliwość, domagająca się zawsze wyrzeczeń, nie może utrwalić się i rozwijać” – napisał Benedykt XVI.

W Polsce obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach przygotowuje powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które m.in. pomaga w kształceniu w naszym kraju chińskich sióstr zakonnych i kleryków.

Źródło: www.sinicum.pl/ BP KEP