25 lat Shrines of Europe- stowarzyszenia, które zrzesza sanktuaria

2022-06-07 18:22
Altötting
Autor: shrines-of-europe.com/city/altoetting/

25 lat temu najbardziej znane maryjne miejsca pielgrzymkowe naszego kontynentu połączyły się we wspólne stowarzyszenie – Shrines of Europe. Uroczystości jubileuszowe z udziałem burmistrzów wszystkich siedmiu miast-sanktuariów odbędą się 2 lipca w Altötting w Niemczech.

W związku z jubileuszem, w dniach 23 czerwca do 24 lipca w miejskiej galerii Akwizgranu czynna będzie wystawa fotograficzna „Shrines of Europe - a path of culture and spirituality”. Zgromadzono na niej 100 prac młodych fotografów, prezentujących motywy z europejskich miast-sanktuariów, od dewocjonaliów po architekturę. Również na początku lipca przez trzy dni odbywać się będą w Altötting Europejskie Dni Muzyki. Od 30 lat organizowane są w różnych regionach Bawarii. Z tej okazji do miasta-sanktuarium przyjedzie około 800 muzyków, również z miast sieci Shrines of Europe. Głównym punktem tego wydarzenia będzie wieczorny koncert 2 lipca. Poprzedzi go uroczysta Msza św. w bazylice św. Anny i tradycyjna procesja za światłami.

Stowarzyszenie Shrines of Europe istnieje od 1996 roku. Należą do niego miasta-sanktuaria: Lourdes (Francja), Fatima (Portugalia), Loreto (Włochy), Altötting (Niemcy), Mariazell (Austria), Częstochowa (Polska) i Einsiedeln (Szwajcaria). Stawia sobie za zadanie „przybliżenie światu pielgrzymowania i wspólne rozwiązywanie problemów, stojących przed sanktuariami maryjnymi w XXI wieku”. W marcu 2019 r. specjalnym członkiem „Shrine of Europe” zostało Betlejem. Przyjęcie „kolebki chrześcijaństwa” do tego kręgu jest „znakiem pokoju, wychodzącym poza granice Europy” – stwierdziło wtedy oświadczenie stowarzyszenia siedmiu partnerskich miast-sanktuariów, ogłoszone po spotkaniu w portugalskiej Fatimie. Uczestniczył w nim także burmistrz Betlejem – Anton Salman.

Źródło: ekai