25 lipca: Dzień Bezpiecznego Kierowcy

2022-07-19 18:24
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Autor: BP KEP

We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca, Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Tego dnia, już po raz 17. obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Kierowcy pod hasłem: „Ze świętym Krzysztofem na drogach pokoju”.

Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę. Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym. Musimy reagować! Widząc osobę, która po alkoholu chce usiąść za kierownicą i prowadzić pojazd, musimy zdecydowanie reagować. Trzeba tego człowieka powstrzymać. Kierujmy się miłością na drodze! Św. Krzysztofie – módl się za nami!” – podkreślają w specjalnym apelu na Dzień św. Krzysztofa, Krajowy Duszpasterz Kierowców i Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Główne obchody odbędą się 24 i 25 lipca, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie. W niedzielę o godz. 10.00 będzie celebrowana Msza Święta za Kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będzie jej przewodniczył Krajowy Duszpasterz Kierowców, ks. Marian Midura. Odczytany zostanie apel o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz Dekalog Kierowcy. Uroczystości zakończą się Apelem Policji do Kierowców i poświęceniem pojazdów.

Tego samego dnia, w Olsztynie, w godzinach od 10.00 do 12.00 na ul. Leonharda (parking naprzeciwko stacji paliw) zaplanowano akcję „Dzień bez mandatu”. Wezmą w niej udział, oprócz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Inspekcja Transportu Drogowego i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W programie m.in. symulator dachowania (WORD Olsztyn). Podczas całego dnia, propagowana będzie akcja „KRZYŚ” – trzeźwy i życzliwy kierowca. Każdy otrzyma Dekalog Kierowcy, breloczki oraz książeczkę św. Krzysztofa.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców i rajdowca Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu razem z policjantami przypominają kierującym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów, kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 24 do 31 lipca potrwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków na zakup pojazdów dla misji.

Źródło; Krajowy Duszpasterz Kierowców/ BP KEP