25 lipca: Dziś obchodzimy XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jak wyglądają obchody?

2022-07-25 13:18
25 lipca: Dziś obchodzimy XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jak wyglądają obchody?
Autor: pixabay.com 25 lipca: Dziś obchodzimy XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jak wyglądają obchody?

25 lipca we wspomnienie świętego Krzysztofa obchodzimy XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Jak będą wyglądały obchody?

„Ze świętym Krzysztofem na drogach pokoju” - pod tym hasłem odbywa się XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy. „Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę. Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym. Musimy reagować! Widząc osobę, która po alkoholu chce usiąść za kierownicą i prowadzić pojazd, musimy zdecydowanie reagować. Trzeba tego człowieka powstrzymać. Kierujmy się miłością na drodze! Św. Krzysztofie – módl się za nami!” – podkreślają w specjalnym apelu na Dzień św. Krzysztofa Krajowy Duszpasterz Kierowców i Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy: Jak wyglądają obchody?

Główne obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbędą się w 24 i 25 lipca, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie, ul. Bajkowa 15. W niedzielę o godz. 10.00 będzie celebrowana Msza Święta za Kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, której przewodniczył będzie Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Następnie zostanie odczytany apel o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz Dekalog Kierowcy. Na zakończenie uroczystości zostanie odczytany Apel Policji do Kierowców i zostaną poświęcone pojazdy.

Czytaj także: Powstaje Biblia dla bezdomnych

Tego samego dnia, w Olsztynie, w godzinach od 10.00 do 12.00 na ul. Leonharda (parking naprzeciwko stacji paliw) będzie miała miejsce akcja „Dzień bez mandatu”. Wezmą w niej udział, oprócz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Inspekcja Transportu Drogowego, a także funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W programie zaplanowano m.in. symulator dachowania (WORD Olsztyn). Podczas całego dnia propagowana będzie akcja „KRZYŚ” – trzeźwy i życzliwy kierowca. Każdy kierowca otrzyma Dekalog Kierowcy, breloczki oraz książeczkę św. Krzysztofa.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców, który współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu wspólnie z policjantami przypominają oni kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 24 do 31 lipca potrwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

Krajowy Duszpasterz Kierowców/ BP KEP