3 grudnia inauguracja szopki i zapalenie choinki na placu św. Piotra

2022-10-30 22:56
Choinka
Autor: pixabay.com Choinka

Szopka, która stanie na Placu Świętego Piotra na Boże Narodzenie, pochodzi z Sutrio, w prowincji Udine w północnych Włoszech, natomiast majestatyczna 30-metrowa jodła przyjedzie z Abruzji, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, a dokładnie z Rosello. To mała górska wioska, która liczy zaledwie 182 mieszkańców.

W Auli Pawła VI ustawiona zostanie również szopka, w tym roku ofiarowana przez rząd Gwatemali. Tradycyjna inauguracja szopki i zapalenie choinki odbędzie się na placu św. Piotra w sobotę, 3 grudnia, o godz. 17. 00. Ceremonii będzie przewodniczył kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego wobec obecności siostry Raffaelli Petrini, sekretarz generalnej tegoż Gubernatoratu. Rano delegacje z Sutrio, Rosello i Gwatemali zostaną przyjęte na audiencji przez papieża Franciszka.

Szopka z Sutrio będzie cała z drewna, z półsferą pełniącą rolę Groty, w której zostanie wystawiona Święta Rodzina. Wokół niej pojawią się postacie naturalnej wielkości, będą też takie zwykłe, które wykonują różne prace lub symboliczne czynności.

Jeśli chodzi o srebrną jodłę, pochodzi z Rosello, wioski położonej w środkowym biegu rzeki Sangro. Jest to stara wioska o średniowiecznym rodowodzie, która zawdzięcza swoje powstanie mnichom benedyktyńskim z opactwa San Giovanni in Verde we wczesnym średniowieczu. Ozdoby choinki, która stanie na placu św. Piotra, wykonała młodzież z ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej „La Quadrifoglio”.

Drzewko i szopki będzie można oglądać do końca okresu Bożego Narodzenia, który zbiega się ze Świętem Chrztu Pańskiego, w niedzielę 8 stycznia 2021 roku – informuje Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Źródło:ekai