32 mln pielgrzymów w Roku Świętym 2025 w Watykanie? Takie są przewidywania

2024-05-01 17:10
Watykan
Autor: Pixabay Watykan

Watykan spodziewa się około 32 mln pielgrzymów w Roku Świętym 2025 – poinformował abp Rino Fisichella pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji Narodów, któremu papież Franciszek powierzył przygotowanie Jubileuszu Roku 2025.

Podczas konferencji w Rzymie abp Fisichella przekazał, że otrzymano już tysiące zgłoszeń. Organizatorzy spodziewają się w sumie około 32 milionów pielgrzymów, którzy przybędą do Rzymu i Watykanu podczas Roku Świętego 2025. Według arcybiskupa, wśród nich znajdzie się ponad 2,5 miliona gości z USA, 900 000 z Niemiec i wielu z Ameryki Południowej. 

Rok Święty to ogólnoświatowe wydarzenie pielgrzymkowe Kościoła katolickiego, którego centrum stanowi Rzym. Obchodzony jest regularnie co 25 lat. Każdy, kto podejmie pielgrzymkę do Rzymu po inauguracji Roku 24 grudnia 2024 r., może przejść przez tak zwane Drzwi Święte i pod pewnymi warunkami, uzyskać odpust zupełny.

Abp Fisichella podał również szczegóły dotyczące programu wydarzeń Roku Świętego: na przykład papież wykona gesty wobec więźniów. W ostatnich tygodniach Franciszek odwiedził już dwa więzienia we Włoszech; kolejna wizyta w zakładzie w Weronie planowana jest na 18 maja. Według arcybiskupa, dokonany zostanie również akt miłosierdzia na rzecz Syrii, gdzie od 13 lat toczy się wojna.

Abp Fisichella wyraził przekonanie, że „najważniejszy plac budowy” Roku Świętego: przebudowa obszaru między Zamkiem Świętego Anioła a Bazyliką Świętego Piotra, który ma stać się rozległą strefą dla pieszych zostanie ukończony przed rozpoczęciem wydarzenia. Termin upływa 8 grudnia.

Papież Franciszek zamierza otworzyć Rok Jubileuszowy 24 grudnia.

Źródło: ekai