37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2021-10-14 16:40
37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Autor: episkopat.pl 37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19 października będziemy obchodzili 37. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. To także Święto Duchownych Niezłomnych. Jak będą wyglądały obchody?

Będzie uroczysta Msza święta z modlitwą o kanonizację kapłana. Zostanie odprawiona 19 października o godzinie 18:00 w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył biskup Tadeusz Pikus. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Państwa Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznych instytucji a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego. Eucharystia rozpocznie się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach bicia dzwonu Jerzy poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Po mszy przy grobie męczennika złożone zostaną wieńce.

Z okazji rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, 19 października w godzinach 10:00 – 16:00 oraz po Mszy świętej, dla wiernych dostępna będzie kaplica w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Dzień wcześniej na terenie kościelnym otwarta zostanie wystawa plenerowa „Dekalog Księdza Jerzego” zrealizowana we współpracy Białostockiego Oddziału IPN, Fundacji „Dobro” prowadzonej przez Państwa Popiełuszków, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Samorząd Województwa Podlaskiego. Wystawa ta była do tej pory eksponowana jedynie w Rzymie na Uniwersytecie Urbaniana oraz w Białymstoku.

Msza święta będzie transmitowana online m.in.  poprzez kanały internetowe Archidiecezji Warszawskiej.

Episkopat.pl