4 marca ingres bp Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej

2023-03-01 15:10
Bp Zbigniew Zieliński
Autor: Fot. ks. Wojciech Parfianowicz / Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Ingres bp Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza Królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca ubiegłego roku był koadiutorem.

Na początku lutego Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała, że papież przyjął rezygnację bp Edwarda Dajczaka. Tym samym jego następcą został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński. Decyzję Franciszka ogłoszono w Święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Poprzedziła je Msza Święta pod przewodnictwem biskupów, z udziałem członków Kolegium Konsultorów, przedstawicieli diecezji, księży i osób życia konsekrowanego.

„Biskup Zbigniew Zieliński rozpoczyna apostolską posługę w naszej diecezji. Przyjmujemy Go z otwartością, by, zgodnie z Jego zawołaniem biskupim Aby byli jedno, stając na czele Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej mógł w duchu jedności owocnie jej służyć. Jest to moment, w którym kierujemy do Boga także modlitwę wdzięczności za niemal szesnaście lat, pełnej pasterskiego oddania, posługi Biskupa Edwarda Dajczaka” – napisał w specjalnym komunikacie wydanym po ogłoszeniu papieskiej decyzji, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

Jak poinformował, uroczysty ingres bp Zielińskiego do katedry koszalińskiej zaplanowano w sobotę, 4 marca, o godz. 11:00. „Już dziś zapraszamy na tę uroczystość. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i wspólnej modlitwy za naszego nowego pasterza oraz diecezję” – napisał bp Zadarko.

Źródło: BP KEP