500 tysięcy euro od PKWP na wsparcie chrześcijan w Strefie Gazy

2024-01-10 20:46
Jerozolima
Autor: projektswiat.pl Jerozolima

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) przygotowało pakiet pomocowy w wysokości 500 tys. euro na wsparcie dla chrześcijan, którzy stracili środki do życia w wyniku wojny w Strefie Gazy. Tę kwotę PKWP przekaże Łacińskiemu Patriarchatowi Jerozolimy w okresie od stycznia do kwietnia. Za „wsparcie lokalnych społeczności w Ziemi Świętej” podziękował papieskiemu stowarzyszeniu kard. Pierbattista Pizzaballa z Jerozolimy.

„Od początku tej wojny mówiliśmy naszym lokalnym partnerom w Ziemi Świętej, że ich nie opuścimy, ani materialnie, ani duchowo; i chcemy dotrzymać tej obietnicy” - podkreślił Marco Mencaglia, dyrektor projektu w PKWP. Zwrócił uwagę, że chociaż walki toczą się w Strefie Gazy, „skutki wojny są odczuwalne w całym regionie, a bezpośrednio dotknięci są też chrześcijanie; choć są mniejszością, to jednak wciąż znaczącą społecznością: około 45 000 na Zachodnim Brzegu i 10 000 w Jerozolimie Wschodniej”.   

Według Mencaglii wspólnota chrześcijańska w Ziemi Świętej „co najmniej po raz trzeci” w ciągu dwudziestu lat doświadcza poważnych trudności ekonomicznych. Wskazał, że chrześcijanie bardzo ucierpieli w wyniku powtarzających się walk między Izraelem a Hezbollahem, a także „ostatnio podczas pandemii koronawirusa, a teraz z powodu wojny w Strefie Gazy”. W dodatku nic nie wskazuje na to, że wkrótce się zakończy, a do Ziemi Świętej będą mogli wrócić turyści.

Większość społeczności chrześcijańskiej działa w sektorze turystycznym i straciła wszystkie źródła dochodu, ponieważ prawie wszystkie pielgrzymki do tego regionu zostały odwołane. W związku z tym, PKWP będzie również wspierać programy szkoleniowe, które zapewnią młodym chrześcijanom nowe kwalifikacje zawodowe, a tym samym poprawią ich szanse na zatrudnienia, zaoferuje także porady dotyczące zakładania własnej działalności gospodarczej. 

Pakiet pomocy obejmuje leki, bony żywnościowe oraz pomoc w opłatach za naukę w szkołach i na uniwersytetach, a także w kosztach mieszkań. Od rozpoczęcia walk w październiku ubiegłego roku organizacja pomocowa była w stanie zapewnić prawie 700 000 euro. Z tej łącznej kwoty 300 000 euro przeznaczono na wsparcie około tysiąca chrześcijan, którzy nadal mieszkają w Strefie Gazy. Pozostała część pomocy przeznaczona jest dla chrześcijańskich rodzin na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, które ucierpiały w wyniku trwającego konfliktu w Strefie Gazy.

Źródło:ekai