70 lat Apelu Jasnogórskiego na znaczku

2023-12-09 0:56
Znaczek
Autor: Poczta Polska

Jubileusz 70 lat modlitwy apelowej upamiętniła na Jasnej Górze także Poczta Polska. Do emisji wprowadzono znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.

- Emisja znaczka to uhonorowanie Matki Bożej i każdego kto modli się Apelem Jasnogórskim. To jednoczy cały naród polski i jest naszym „kodem genetycznym”, który wywodzi się z naszej wiary i przywiązania do Matki Bożej - powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej. Przypomniał, że pierwsza modlitwa była w intencji uwolnienia Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a później przerodziła się w jedyną taką modlitwę w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Wydana została również okolicznościowa koperta pierwszego dnia obiegu, a na niej zdjęcie Prymasa Polski kard. Wyszyńskiego, o. Jerzego Tomzińskiego byłego przeora jasnogórskiego Sanktuarium i Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Wiesław Włodek podkreślił, że 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie.  - „Jestem, Pamiętam, Czuwam” to słowa, które powinny być w sercu każdego Polaka i tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym i tak, jak Matka Boża oddała serce za nas tak i my, jako Polacy wiemy, że możemy przyjść do Niej z każdą bolączką - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

Poczta Polska honoruje wielkie postacie i wydarzenia, które są ważne dla Ojczyzny i Polaków, a wydany przez nią znaczek jest „miniaturowym pomnikiem historii”.

Źródło: JasnaGóraNews