75 tys. zł dla młodych mam z Republiki Środkowej Afryki

2021-09-27 10:19
Przekazenie czeku
Autor: diecezja kaliska

Tyle udało się zebrać w diecezji kaliskiej, która włączyła się w akcję sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych matek w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. W niedzielę odbyło się symboliczne przekazanie czeku.

Cała akcja to pomysł biskupa kaliskiego Damiana Bryla - Bardzo chcemy, żeby w naszej diecezji panował dobry duch misyjny. Ten duch misyjny to z jednej strony pragnienie niesienia Chrystusa innym, ale też wspieranie tych, którzy już taką działalność podejmują oraz wspieranie miejsc, gdzie Ewangelia dopiero kiełkuje. Bardzo nam zależy na tym, żeby nasza diecezja miała konkretne patronackie miejsca, które będziemy wspierać. Jednym z tych miejsc jest właśnie Republika Środkowej Afryki – diecezja Bouar. Chcemy wspierać tę diecezję w sposób stały – mówił hierarcha w rozmowie z KAI.

Jego diecezja włączyła się w pomoc w czerwcu. Do tej pory udało się zebrać 75 tys. zł. W niedzielę 26 września w Kaliszu odbyło się przekazanie symbolicznego czeku na ręce ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora sekcji polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Duchowny podziękował wiernym za wielkie serca. Wyjaśnił, że poprzez Stowarzyszenie diecezja nawiązała kontakt z tamtejszym biskupem – Mirosławem Gucwą, który zaproponował wsparcie ośrodka dla młodych kobiet. Będzie ono polegać m.in. na zakupie maszyn do szycia i pakietów edukacyjnych dla 120 matek. Dzięki temu będą one mogły same zarabiać na swoją rodzinę. Celem było zebranie pieniędzy na 30 pakietów, ale sytuacja Afrykanek tak poruszyła serca wiernych diecezji kaliskiej, że zebrano wielokrotność potrzebnej kwoty.

Jak podkreślał bp. Gucwa, kobiety są największymi ofiarami trwającego konfliktu w RŚA. Kryzys polityczny i militarny ciągnie się tam od 2013 r. Z myślą o najsłabszych w diecezji Bouar powstała szkoła dla dziewcząt „Londo, mo luti”, czyli „Wstań i stój”. W ośrodku kształci się około 80 kobiet. Uczą się pisać, czytać, prowadzić dom, opiekować dziećmi. Mają szansę nauki zawodu, by po 3-letnim pobycie w placówce utrzymać siebie i swoje dzieci.

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun zaangażowany w tę akcję podkreśla, że diecezja będzie nadal włączać się w inicjatywy wspomagające Kościół misyjny.

Źródło: KAI, diecezja kaliska