Abp Gądecki na Wielki Post: przestańmy „budować okopy”

2023-02-27 13:58
List Paterski
Autor: Archidiecezja Poznańska

Wspólnota parafialna musi stać się wspólnotą wspólnot, w której każdy wierzący może znaleźć miejsce dla siebie i swego zaangażowania. Proszę więc kapłanów i wszystkich wiernych, abyśmy przestali „budować okopy”, a zaangażowali się razem w budowanie struktur służących autentycznej misji – napisał w liście pasterskim na Wielki Post abp Stanisław Gądecki.

List odczytano w kościołach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Nawiązując do Synodu kontynentalnego dla Europy w Pradze metropolita poznański podkreślił, że polska delegacja nie chciała zmian w dotychczasowym nauczaniu Kościoła, pragnęła natomiast zmian w sposobie wzajemnego wsłuchiwania się w Kościele. „Wszystko to ma służyć – między innymi – większemu udziałowi świeckich w realizacji zadania misyjnego tak wewnątrz, jak i na zewnątrz Kościoła. Potrzeba duszpasterskiego nawrócenia naszych parafii, aby ten postulat mógł zostać zrealizowany” – czytamy w liście abp. Gądeckiego.

Zdaniem metropolity poznańskiego instytucje, ruchy i stowarzyszenia katolickie dysponują w tym względzie ogromnym potencjałem. „Stałym wyzwaniem dla nas są Parafialne Rady Duszpasterskie, wspólnoty liturgiczne dziecięce i młodzieżowe, a także osób dorosłych. Ważnym wyzwaniem pozostaje zaangażowanie i praca katechetów, katechistów i nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Czynna miłość do Jezusa i Jego Kościoła jest nieocenionym darem dla całej wspólnoty ochrzczonych i zaczynem naszego pastoralnego nawrócenia” – pisze abp Gądecki.

Metropolita poznański zachęca, by w czasie Wielkiego postu podjąć indywidualną i wspólnotową modlitwę, uczestniczyć w wielkopostnych rekolekcjach i w spowiedzi świętej, dzielić się z potrzebującymi. Dziękuje także za zaangażowanie wiernych na rzecz Ukraińców. Wolny naród, który został zaatakowany przez Rosję, podejmuje nadludzkie wysiłki, aby się bronić i zachować swoją suwerenność” – czytamy w liście abp Gądeckiego.

Przewodniczący KEP zapewnia, że w „czasie tej wojny Bóg jest w schronie z cierpiącymi, jest w gruzach razem z tymi, których zbombardowano, leży w rowie z tymi, których zabiły spadające rakiety. On przechodzi kolejną Drogę Krzyżową przez ukraińską ziemię wspólnie z Ukraińcami”- podkreślił hierarcha.

Źródło:ekai