Abp Gądecki: wraz ze śmiercią Elżbiety II kończy się pewna epoka w historii Europy

2022-09-09 13:06
Abp Gądecki o królowej
Autor: BP KEP

Królowa Elżbieta II była symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa oraz symbolem tych wartości, na których zbudowano Europę. Jej miłość do narodu, miłość do rodziny, poświęcenie oraz poczucie obowiązku, roztropność, mądrość, doświadczenie oraz duch służby mogą stać się  wzorem nie tylko dla przedstawicieli współczesnej klasy politycznej, ale dla każdego z nas – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci Elżbiety II. Zostały przekazane na ręce kard. Vincenta Gerarda Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii.

Oto pełny tekst kondolencji:

Eminencjo,Najdostojniejszy Księże Kardynale,

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci królowej Elżbiety II. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym przekazać wyrazy współczucia wszystkim, których zasmuciło jej odejście.

Zmarłą powierzam dobremu Bogu, prosząc o miłosierdzie. Cały naród brytyjski zapewniam o duchowej bliskości i modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce.Królowa Elżbieta II była symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa oraz symbolem tych wartości, na których zbudowano Europę. Jej miłość do narodu, miłość do rodziny, poświęcenie oraz poczucie obowiązku, roztropność, mądrość, doświadczenie oraz duch służby mogą stać się  wzorem nie tylko dla przedstawicieli współczesnej klasy politycznej, ale dla każdego z nas.

Wraz ze śmiercią Elżbiety II kończy się pewna epoka w historii Europy, Zjednoczonego Królestwa. Ufam, że jej następca król Karol III będzie otwarty na działanie Ducha Świętego, prowadząc dalej monarchię ku prawdzie i pomyślności.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,+ Stanisław GądeckiArcybiskup Metropolita PoznańskiPrzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Źródło:BP KEP