Abp Galbas odwiedził poszkodowanych górników

2022-04-22 20:11
Abp Galbas
Autor: Adrian Tync/wikimedia commons

Arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas odwiedził poszkodowanych górników z kopalni Pniówek. Przebywają w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Arcybiskup spotkał się z rannymi, zapewnił o modlitwie i udzielił błogosławieństwa.

Wcześniej abp Galbas spotkał się także z dyrekcją szpitala, dziękując za pracę ma rzecz poszkodowanych. W sytuacji takiego dramatu, naszą pierwszą pomocą jest modlitwa za dotkniętych tym strasznym cierpieniem, a także za ich rodziny. To jest także modlitwa wdzięczności za lekarzy, pielęgniarki, ratowników i za każdego, kto przychodzi z bardzo kompetentną pomocą – powiedział duchowny. Jak mówił- w sytuacjach trudnych i tragicznych możemy człowieka pocieszyć przez samą naszą obecność. – To jest najczęściej obecność milcząca, bezsłowna, ale właśnie poprzez nią chcemy powiedzieć to wszystko, czego ustami byśmy powiedzieć nie umieli – wyjaśniał arcybiskup koadiutor.

Jednocześnie zauważył, że tragedia w kopalni Pniówek jest przyczyną głębszej refleksji nad życiem. – Myślę, że konfrontacja z dramatem, który w jednej sekundzie zmienia życie młodych ludzi, każde nam też spojrzeć na nas samych i zachęca, by trochę z innej perspektywy patrzeć na swoje własne trudności. Tak łatwo narzekamy, tak łatwo mówimy, że nam ciężko, a dopiero spotkawszy tak wielkie cierpienie widać, że te nasze ciężary są jednak do uniesienia – zauważył.

Wyrazy współczucia rodzinom poległych górników oraz ratownika, który zginął podczas bohaterskiej akcji ratowniczej, złożył w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki. Zawarł je w liście do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Zapewnił o duchowej bliskości z wszystkimi poszkodowanymi w katastrofie, o których zdrowie i życie toczy się walka w śląskich szpitalach.

Dziś po południu do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przyjętych zostało kolejnych 7 górników,  którzy znajdowali się w strefie wybuchu w kopalni podczas pierwszych eksplozji metanu w środę wieczorem. Wcześniej w placówce leczono już 10 osób. Stan rannych podczas eksplozji cały czas jest ciężki, ale stabilny. Pięciu z poszkodowanych przebywa na oddziale intensywnej terapii. Przypomnijmy, w środę kwadrans po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do wybuchu i zapalenia metanu na poziomie 1000 metrów pod ziemią. W czasie, gdy akcję prowadziły dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do wtórnego wybuchu. W wypadku zginęło pięć osób. Do czasu kolejnych, czwartkowych wybuchów sześć było w ciężkim stanie. Kilkunastu pracowników miało lżejsze rany.

Źródło:ekai