Abp Grzegorz Ryś o Oblężeniu Jasnej Góry

2021-09-09 12:19
Abp Grzegorz Ryś przed Oblężeniem Jasnej Góry
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej przed Oblężeniem Jasnej Góry

Oddolna inicjatywa w Kościele, jednoczenie środowiska i współpraca oraz konkretna tematyka - to wartości przedsięwzięcia Oblężenie Jasnej Góry cenione przez abpa łódzkiego Grzegorza Rysia. Metropolita łódzki będzie jednym z uczestników przewidzianego na sobotę 18 września spotkania męskich grup ewangelizacyjnych. Podczas zorganizowanej w Łodzi konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia abp Ryś przypominał także, że powodem bycia w Kościele nie jest wspólna aktywność, a jest Jezus Chrystus.

Podczas konferencji poprzedzającej Oblężenie Jasnej Góry abp Grzegorz Ryś mówił o trzech cechach wydarzenia, które szczególnie sobie ceni.

To jest inicjatywa, która się zrodziła w Kościele oddolnie, i chwała Bogu. osobiście czytam ja jako inicjatywę z Ducha Świętego i Ducha Świętego nie należy gasić. Że jest z Ducha Świętego, to przekonuje mnie także to - i to jest drugi punkt - że to jest inicjatywa, która służy jedności środowisk szeroko mówiąc ewangelizacyjnych. Tych grup męskich w Kościele jest bardzo wiele. I bardzo piękne jest to, że mają bardzo różnorodny charakter. Są grupy męskie związane z powołaniem życiowym jakim jest biznes. Czy są grupy męskie, które mają wyraźnie charakter modlitewny. Są grupy męskie, które mają bardzo wyraźny charakter ewangelizacyjny. I jest niesłychanie cenne to, że te grupy, te wspólnoty mogą się zejść razem. Stanowczo za dużo jest w naszym Kościele takich rzeczy, które robimy każdy osobno; stanowczo za mało jest takich, które wykonujemy wspólnie.I trzeci motyw, który też bardzo sobie cenię, to to, że tak jak każde męskie spotkanie, tak Oblężenie Jasnej Góry, ma bardzo konkretny temat. Z mężczyznami tak musi być, to musi być konkret. Jak nie ma konkretu to mężczyzna bierze zabawki i idzie do domu.

ZDJĘCIA Z KONFERENCJI PRASOWEJ

Tematem przewodnim tegorocznego Oblężenia Jasnej Góry jest hasło "Twórcza odwaga!". Odnosząc się do przypisywanej męskim grupom "zadaniowości" abp Grzegorz Ryś przestrzegał przed aktywnością nie prowadzącą do spotkania z Jezusem.

Jeśli mówimy o powstawaniu grup męskich w parafiach w Kościele, to tak naprawdę jedynym powodem, dla którego warto zostać w Kościele jest Jezus Chrystus. I to, co On z nami konkretnego może czynić w tym wydarzeniu, jakim jest wiara.Jeśli nie prowadzimy do tego spotkania, to jesteśmy gdzieś obok Kościoła. Niezależnie od tego, czy ktoś odnajduje w sobie chęć jakiejś aktywności, działania, twórczości. Także to zmaganie z ranami, problemami - ono się dokonuje w spotkaniu z Jezusem Chrystusem. A nie tylko między nami mężczyznami. Dopiero w TYM spotkaniu my naprawdę tworzymy Kościół.

PROGRAM OBLĘŻENIA JASNEJ GÓRY

Oblężenie Jasnej Góry poprzedzone będzie serią warsztatów internetowych, trwających od niedzieli 12 września do piątku 17 września. Całość spotkań dostępna jest na stronie oblezenie.mezczyzni.net.

ZAPIS VIDEO KONFERENCJI PRASOWEJ

Źródło: Abp Grzegorz Ryś o Oblężeniu Jasnej Góry