Abp Jędraszewski apeluje w Adwencie o modlitwę za rodziny i Polskę

2021-11-26 19:40
abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski
Autor: as Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski / Zdjęcie ilustracyjne

W tym adwentowym czasie módlmy się gorliwie, abyśmy umieli czuwać nad tym dobrem, jakim jest każda polska rodzina, Kościół i jakim jest cała Polska – napisał abp Marek Jędraszewski do wiernych archidiecezji krakowskiej w liście pasterskim na tegoroczny Adwent.

Krakowski metropolita stawia wiernym za wzór Najświętszą Maryję Pannę, która staje się przykładem czuwania i modlitwy w najważniejszych przestrzeniach ludzkiego życia. Pierwszą z tych przestrzeni jest rodzina. Arcybiskup podkreśla, że u samych początków dzieła stworzenia Pan Bóg zapragnął, aby właśnie wspólnota małżeńska była odbiciem i odwzorcowaniem miłości i jedności, które stanowią o życiu samej Trójcy Przenajświętszej. „Prawdziwe szczęście i pokój serca, ale też pewną drogę do Boga człowiek odnajduje wtedy, gdy jego pierwszą troską jest dobro drugiego człowieka” – pisze abp Jędraszewski i dodaje, że tam gdzie panuje autentyczna, ofiarna miłość między małżonkami, tam też i każde dziecko przyjmowane jest z największą radością, jak najcenniejszy dar.

Przypominając o trwającym Roku Rodziny, hierarcha zapowiada peregrynację ikony Świętej Rodziny w archidiecezji, która rozpocznie się 26 grudnia – w Święto Świętej Rodziny. „Niech dla wszystkich rodzin będzie to czas modlitwy, czuwania i zatroskania, aby wszystkie one były coraz bardziej „Bogiem silne” – apeluje arcybiskup.

W liście na tegoroczny Adwent abp Jędraszewski wzywa – za wstawiennictwem Matki Bożej – do modlitwy za Kościół i ojczyznę. „W tym adwentowym czasie módlmy się gorliwie, zwłaszcza na różańcu, abyśmy umieli czuwać nad tym dobrem, jakim jest każda polska rodzina, jakim jest Kościół i jakim jest cała Polska. Módlmy się też o to, abyśmy zawsze byli gotowi nadpłacać sobą na rzecz jej autentycznej wolności” – napisał metropolita krakowski. Równocześnie dziękuje Bogu za tych wszystkich, którzy dzisiaj bronią naszej Ojczyzny, „zarówno stojąc na straży jej duchowej i kulturowej tożsamości, wyrastającej z fundamentu chrześcijańskich wartości, jak i z wielkim heroizmem i osobistym poświęceniem strzegąc jej granic”.

List abp. Marka Jędraszewskiego zatytułowany „Adwent Maryi – i nasz”, datowany jest na pierwszą Niedzielę Adwentu, 28 grudnia.

Źróło:ekai