Abp Ryś podziękował za wyremontowanie najstarszego schroniska dla bezdomnych w Łodzi

2021-10-07 11:01
Prace remontowe
Autor: uml.lodz.pl

Od maja do października trwał remont najstarszego schroniska dla bezdomnych w Łodzi. Dzięki temu placówka będzie mogła przyjąć 80 osób bezdomnych, głównie z niepełnosprawnościami. Podczas oficjalnego otwarcia abp Grzegorz Ryś dziękował wszystkim zaangażowanym w prace.

Najstarsze w Łodzi Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn doczekało się remontu. Prace w budynku przy ul. Szczytowej 11 na Stokach zaczęły się w maju i trwały prawie pół roku. Naprawiono dach, przeniesiono sanitariaty z piwnic na parter, naprawiono instalację elektryczną i grzewczą. Ponadto we wszystkich salach odmalowano ściany i sufity, i położono nowe podłogi. Część prac wykonali sami bezdomni, część wyspecjalizowane ekipy. Wszystko kosztowało ponad 400 tysięcy złotych.

Po remoncie schronisko będzie mogło przyjąć 80 osób bezdomnych głównie z niepełnosprawnościami. Mimo że większość koniecznych zmian została wprowadzona i obiekt oddano do użytku, to część prac będzie kontynuowana, aby jeszcze bardziej poprawić komfort mieszkańców.

Podczas oficjalnego otwarcia wszystkim zaangażowanym w prace remontowe i darczyńcom dziękował metropolita łódzki. Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na moje apele sprzed kilku miesięcy, żeby dołożyć się do remontu najstarszego schroniska dla bezdomnych w Łodzi na Szczytowej - mówił abp Grzegorz Ryś.

- Historia tego miasta i historia ludzi, którzy tu mieszkają wymaga, aby to schronisko, które powstało jako pierwsze, wciąż działało. Przede wszystkim robiliśmy ten remont po to, żeby bezdomni niepełnosprawni mieli takie miejsce – mówiła Wielisława Rogalska, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi placówkę przy Szczytowej.

Poza świeżo wyremontowanym schroniskiem w Łodzi znajdują się jeszcze trzy tego typu placówki: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc), Schronisko dla Kobiet z Dziećmi przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc) oraz Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych). Poza ostatnim wymienionym obiektem, za prowadzenie wszystkich trzech placówek jest odpowiedzialne Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Źródło: archidiecezja łódzka, Urząd Miasta Łodzi