Abp Stanisław Gądecki zapalił w oknie „Światło Wolności”

2021-12-13 20:56
Arcybiskup Gądecki apeluje o modlitwę ws. pokoju na wschodniej granicy
Autor: episkopat.pl Arcybiskup Gądecki apeluje o modlitwę ws. pokoju na wschodniej granicy

W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego,  o godz. 19.30, przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapalił w oknie domu arcybiskupów poznańskich „Światło Wolności”. W ten sposób włączył się w inicjatywę upamiętniającą symboliczny gest Jana Pawła II.

Równo 40 lat temu, 13 grudnia 1981 r. Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan wyrazili swoją solidarność z Polakami w kraju, właśnie poprzez zapalenie świec wolności . To był sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz. W nawiązaniu do tych historycznych gestów, kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.  W tym roku, podobnie jak w poprzednim włączył się w nią przewodniczący polskiego Episkopatu.

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, abp Gądecki przewodniczył dziś Mszy św. w kościele o. dominikanów w Poznaniu. – Stan wojenny to ogrom bezprawia i krzywdy – mówił w homilii hierarcha. Podkreślił też, że przebaczenie nie zakłada zapomnienia. „Przebaczenie jest tym, co pozwala nam szukać sprawiedliwości bez popadania w błędne koło zemsty bądź też w niesprawiedliwość zapomnienia” – przekonywał przewodniczący Episkopatu.

Źródło: BP KEP