Abp Szewczuk: wizyta prezydenta Bidena daje nam nadzieję

2023-02-21 11:12
Abp Szewczuk
Autor: www.cerkiew.net.pl

Wdzięczność mieszkańców Ukrainy za niespodziewaną wizytę w Kijowie prezydenta USA Joe Bidena wyraził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy Światosław Szewczuk. „Wojsko rosyjskie dosłownie skazało nas na śmierć, ale solidarność okazywana poprzez takie wizyty daje nam nadzieję, że ten wyrok nie będzie wykonany, że będziemy w stanie nie tylko przetrwać, ale również obronić się i budować wolne i demokratyczne państwo” – powiedział hierarcha podczas spotkania online z włoskimi dziennikarzami.

Nie zostawiajcie nas samych, nie opuszczajcie nas!” – wezwał światowych przywódców. Przypomniał, że przed rokiem, gdy zaczęła się rosyjska inwazja, wszyscy przedstawiciele dyplomatyczni, z wyjątkiem nuncjusza apostolskiego i ambasadora Polski, uciekli z Kijowa. A sami Amerykanie apelowali do swoich obywateli o wyjazd z Ukrainy. Po roku „nie tylko wszyscy wrócili, ale wręcz przyjechał prezydent Stanów Zjednoczonych”.

Przyjeżdżają też inni przywódcy, niedługo w Kijowie zjawi się premier Włoch Giorgia Meloni. „Te wizyty pokazują nam, że nie zostaliśmy zapomniani i opuszczeni, że możemy liczyć na solidarność Europy i świata”. „Jest to dla nas wielkie pocieszenie. Nie jesteśmy sami” – stwierdził abp Szewczuk.

Z Kijowa prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał prosto do Warszawy. Jeszcze dziś w Arkadach Kubickiego wygłosi do Polaków przemówienie. Joe Biden będzie w Polsce do jutra.

Źródło:ekai