Ad limina apostolorum: Kolejni biskupi rozpoczęli wizytę w Watykanie

2021-10-11 17:08
Msza Święta przy grobie świętego Piotra
Autor: EpiskopatNews Msza Święta przy grobie świętego Piotra

Pierwsza grupa wróciła do Polski, a kolejni biskupi rozpoczęli wizytę Ad limina apostolorum. Ze względu na pandemię, duchowni zostali podzieleni na kilka grup, w których pielgrzymują do Watykanu. Tam odwiedzają m.in. groby apostołów czy watykańskie urzędy. Spotkają się też z papieżem Franciszkiem.

Trwa wizyta ad limina apostolorum. Polscy biskupi podzieleni na cztery grupy odwiedzają Watykan. Takie wizyty zwykle odbywają się co pięć lat. Jednak pandemia i napięty kalendarz papieża Franciszka sprawiły, że ten czas się wydłużył. Pierwsza grupa biskupów już wróciła do Polski. Teraz swoją wizytę rozpoczęli kolejni duchowni reprezentujący:

  • archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską,
  • archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską,
  • archidiecezję poznańską z diecezją kaliską
  • oraz archidiecezję wrocławska z diecezjami legnicką i świdnicką.

Czytaj także: Wkrótce wizyta Ad Limina Apostolorum: Jak będzie wyglądała?

W poniedziałek, czyli pierwszego dnia wizyty, biskupi odprawili Mszę świętą przy grobie św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej. - Dwaj Apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przypomniał w homilii, że „obie te postacie są dla Kościoła z jednej strony symbolem konieczności ewangelizowania wszystkich narodów świata bez wyjątku. Z drugiej zaś strony okazją do wyznania wiary w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół”.

Metropolita poznański zaznaczył, że św. Piotr i św. Paweł, „którzy na ziemi spotkali się w sumie niewiele więcej niż piętnaście dni, dziś stają przed nami i mówią: jest tylko jedno dzieło prawdziwej reformy, które trzeba przeprowadzić a jest to reforma samego siebie (por. ks. Edward Staniek)”.

Czytaj także: Abp Józef Guzdek: Nienawiścią nie obronimy naszych chrześcijańskich wartości

Abp Gądecki podkreślił, że taki jest również cel synodu otwartego wczoraj przez papieża Franciszka. „Synod to w swojej istocie duchowe podążanie w kierunku osobistego nawrócenia” – powiedział.

Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie odbyła się w 2014 roku.