Arabia Saudyjska: co najmniej 20 pielgrzymów zginęło w drodze do Mekki

2023-03-28 18:47
Mekka
Autor: Muhammad Mahdi Karim/wikimedia commons

Pielgrzymi jechali do Mekki autobusem. Według saudyjskiej telewizji Al Ekhbariya, w południowej prowincji Asir pojazd uderzył w most, spadł i stanął w ogniu. Zginęło co najmniej 20 osób, 29 zostało rannych.

Na zdjęciach wideo widać całkowicie spalony pojazd. Według dotychczasowych informacji, przyczyną wypadku były problemy techniczne. Telewizja podała też, że ofiary katastrofy pochodziły z różnych krajów.

Tragedia wydarzyła się w pierwszym tygodniu ramadanu – islamskiego miesiąca postu – kiedy to wielu muzułmanów wyrusza z tzw. małą pielgrzymką do Mekki, po arabsku Umrah. Wielka pielgrzymka – Hadżdż – w której miliony wiernych udają się do najświętszego miejsca islamu – Kaaba w Mekce – rozpocznie się 26 czerwca.

Hadżdż stanowi jeden z pięciu filarów islamu. Pielgrzymkę do Mekki muzułmanin musi odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

W okresie pielgrzymkowym na drodze do Mekki, zdarzają się długie korki i wypadki autobusów. W październiku 2019 w zderzeniu autokaru z innym ciężkim samochodem na drodze koło Medyny zginęło 35 zagranicznych pielgrzymów.

Źródło:ekai