Archidiecezja Warszawska: pierwsza parafia, której patronem jest bł. kard. Wyszyński

2024-05-28 9:27
Prymas portret
Autor: https://wyszynskiprymas.pl

W archidiecezji warszawskiej powstała pierwsza parafia, której patronuje bł. kardynał Stefan Wyszyński.

Nowa parafia powstała w Szeligach, a wydzielono ją z parafii Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach. Kard. Kazimierz Nycz od początku powierzył misję budowy kościoła i tworzenia wspólnoty w tym miejscu ks. Tomasz Paśce. I to jego mianował pierwszym proboszczem parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

To pierwsza parafia w archidiecezji warszawskiej, której patronuje bł. Stefan Wyszyński.

Niespełna dwa lata temu metropolita warszawski poświęcił plac, na którym powstanie nowy kościół oraz krzyż na znak zapoczątkowania wspólnoty wiernych, która buduje swój kościół. W całej Polsce jest jeszcze niewiele parafii, którym patronuje kardynał. Znajdziemy je m.in. w Olsztynie, Białej Podlaskiej, Skórzewie.

Przypomnijmy, niecały tydzień po beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance ustanowiono jego pierwsze sanktuarium. Prymas Tysiąclecia był tam w listopadzie 1957 roku, rok po uwolnieniu przez komunistów z więzienia.

Natomiast w 2023 abp Marek Jędraszewski ustanowił kościół paulinów na Bachledówce sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej. Prymas Tysiąclecia chętnie spędzał wakacje w tamtejszym domu paulińskim w latach 1967-1973.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 28 maja, to nawiązanie do daty śmierci kard. Wyszyńskiego, 28 maja 1981 roku.

Źródło: archwwa.pl, kh/Stacja7