Argentyna: biskupi wzywają do modlitwy o deszcz

2022-02-23 11:44 Justyna Bieniek
Argentyna
Autor: NASA Johnson Space Center/wikimedia commons

W prowincji Corrientes położonej w północnej Argentynie, spłonęło do tej pory już ponad 500 tys. hektarów. To 6 proc. powierzchni całego regionu. Strażacy bezskutecznie próbują ugasić ogień, który trawi plony, gospodarstwa i zwierzęta hodowlane.

W tej bardzo dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się mieszkańcy, argentyńscy biskupi wzywają do modlitwy o deszcz i zapowiadają peregrynację wizerunku Matki Bożej z prośbą o uwolnienie od żywiołu. Figura Dziewicy z Itatí nawiedzi parafie, instytucje kościelne i państwowe oraz prywatne gospodarstwa domowe. „Ludzie tutaj mają głęboką pobożność maryjną. Ta inicjatywa da im nadzieję i pozwoli na chwilę wytchnienia” – wyjaśnił arcybiskup Corrientes Andrés Stanovnik.

W czasie trwania peregrynacji uruchomiona zostanie zbiórka najpotrzebniejszych artykułów przeznaczonych dla poszkodowanych przez pożary- rodzin. Lokalna Caritas zbierać będzie także butelki z wodą mineralną i żywność z długim terminem przydatności do spożycia dla personelu medycznego, sił bezpieczeństwa oraz strażaków, którzy dniem i nocą walczą z żywiołem.

Jak informuje argentyński Instytut Technologii Rolniczej, obszar dotknięty pożarami w regionie Corrientes powiększył się od początku miesiąca ponad sześciokrotnie i wciąż gwałtownie się rozwija. Każdego dnia obejmuje kolejnych 20 tys. hektarów. Zdaniem specjalistów, o ile nie spadną deszcze, sytuacja będzie się tylko pogarszać.

Źródło: vaticannews.va