Asteroida nazwana nazwiskiem polskiego jezuity

2023-02-28 19:33
Watykan
Autor: pixabay

Międzynarodowa Unia Astronomiczna opublikowała biuletyn z wykazem zatwierdzonych w ostatnim czasie nazw nadanych planetoidom. Znajduje się wśród nich asteroida "Janusz". Nazwa jest uhonorowaniem polskiego naukowca o. Roberta Janusza SJ, który współpracuje z Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym.

Wśród 59 nazw planetoid, aż cztery związane są z Watykanem. Jedna z tzw. "planetek" (ang. minor planet), o numerze 560974 otrzymała nazwę "Ugoboncompagni", upamiętniając w ten sposób papieża Grzegorza XIII (czyli kard. Ugo Boncompagniego). Kościół i świat zawdzięczają mu inicjatywę opracowania kalendarza gregoriańskiego oraz utworzenie instytucji naukowej, która dała początek dzisiejszemu Watykańskiemu Obserwatorium Astronomicznego.

Nazwy pozostałych trzech "watykańskich" asteroid związane są z jezuitami, którzy pracują w tejże placówce naukowej. Wśród nich, opatrzona numerem 565184, znajduje się asteroida "Janusz", nazwana na cześć polskiego jezuity, o. Roberta Janusza, filozofa i fizyka, współpracującego z watykańskim obserwatorium. Nazwana jego imieniem asteroida została odkryta w 2012 r.

Ale to nie jedyny polski akcent w wykazie planetoid, które w ostatnim czasie otrzymały swoje imiona. Asteroida nr 13267 otrzymała nazwę "Bolechowski", jako upamiętnienie amerykańskiego naukowca polskiego pochodzenia Daniela Bolechowskiego, z kolei asteroida nr 440794 nosi nazwę Wytrzyszczak, nadaną na cześć polskiej astronom Iwony Wytrzyszczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Źródło:ekai