Barcelona: wieże bazyliki Sagrada Família wkrótce gotowe

2022-09-27 18:45
Sagrada Familia
Autor: Cezary p/wikimedia commons

Już za kilka miesięcy słynna bazylika Sagrada Família w Barcelonie wzbogaci się o cztery wieże Ewangelistów. Będą otaczać środkową wieżę Jezusa.

Wieże Marka i Łukasza mają być gotowe do końca roku, natomiast w 2023 roku – wieże Jana i Mateusza. Biuletyn „Catalogna Religione” przedstawił rzeźby – przedstawiające symbole Ewangelistów – które zwieńczą poszczególne wieże. Rzeźbiarz Xavier Medina Campeny stworzył dzieła z białego marmuru pochodzącego z Grecji.

Wieżę św. Marka symbolizuje rzeźba lwa, św. Łukasza – byka, św. Matusza – anioła, a św. Jana – orła. Staną one na otwartych księgach z marmuru, z wypisanymi na nich skrótami nazw ksiąg Ewangelii, wykonanymi w formie mozaiki z ceramicznych odłamków (trencadís). Każdej z rzeźb dołożono skrzydła z białego cementu.Wnętrza 135-metrowych wież mają być puste – w środku będą tylko reflektory oświetlające środkową wieżę Jezusa, mierzącą 174 metry. Podstawa każdej z wież Ewangelistów będzie przypominać szczyty fasady bazyliki. Zostanie pokryta mozaikami, na których znajdą się słowa: „Amen” i „Alleluia”.

Zgodnie z projektem katalońskiego architekta-wizjonera Antonia Gaudiego, napisy na elewacji budowli mają skłaniać ludzi do spontanicznego oddania chwały Bogu. Mozaiki przedstawiać będą również palmy – symbole męczeństwa oraz elementy roślinne, obecne w całej świątyni.

Do monumentalnej bazyliki, budowanej od 140 lat, wracają turyści. Przewiduje się, że w 2023 roku będzie ich znowu tylu, co przed pandemią. Do normalnego stanu powróciło już życie liturgiczne w bazylice.

Źródlo:ekai