„Basilica sonans” w Licheniu – uczta dla miłośników muzyki organowej

2022-06-27 13:24
Muzyka kościelna organy fortepian pianino klawisze koncert
Autor: Alessandro Vicentin/cathopic.com

Dziesięć koncertów wybitnych europejskich muzyków odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu „Basilica sonans” w Licheniu. Międzynarodowy Festiwal Organowy w największej świątyni w Polsce odbędzie się już po raz czwarty.

„Basilica sonans” to dosłownie „bazylika brzmiąca”. Nazwa Festiwalu nawiązuje do wypełniania ogromnej licheńskiej bazyliki dźwiękami wydobywanymi z jej wyjątkowego instrumentarium. O słuszności takiej nazwy można się przekonać podczas czwartej edycji Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego.

Koncerty odbywać się będą w wakacyjne niedziele o godz. 14.30. W tym roku do Lichenia zawitają artyści z Polski, Austrii, Rzymu i Portugalii. Festiwal zainauguruje w niedzielę, 26 czerwca koncert profesora Andrzeja Chorosińskiego.

Licheński zespół organowy to aktualnie największy instrument w Polsce i czwarty co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasuje się na 10 miejscu. Dysponuje aż 12 323 piszczałkami i 157 głosami, a składające się nań instrumenty reprezentują 5 stylów europejskiego budownictwa organowego.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć utwory m. in. Amadeusza Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego. Muzycy zaprezentują także improwizacje organowe. Jeden z takich koncertów odbędzie się 21 sierpnia. W wykonaniu Giampaolo Di Rosy usłyszeć będzie można Improwizacje oraz Symfonię na temat pieśni maryjnych.

Źródło: KAI